Skąd się bierze łupież suchy?

Skąd się bierze łupież suchy?

conalupiez.pl

Skąd się bierze łupież?

Jest wiele osób, które zmagają się z problemem łupieżu. Najwięcej kłopotów sprawia przede wszystkim łupież zwykły (suchy). Jednak wiele osób boryka się także z łupieżem tłustym, a nawet łupieżem pstrym. Skąd się biorą tego rodzaju przypadłości? By im zapobiec w przyszłości, trzeba poznać przyczyny powstawania łupieżu.

Nierzadko bywa tak, że łupież suchy powstaje bez żadnej konkretnej przyczyny. Może być jednak efektem stosowania nieodpowiednich szamponów pielęgnacyjnych oraz środków do stylizacji fryzur (szczególnie nadużywania pianek, lakierów, żeli). W wielu przypadkach łupież zwykły towarzyszy innym chorobom skóry głowy - grzybicy czy łuszczycy. Czasami łupież może powstawać na skutek zawirowań hormonalnych, silnych przeżyć emocjonalnych, a nawet osłabienia organizmu. Powyższe czynniki doprowadzają do silnego podrażnienia skóry głowy. To zaś jest warunkiem sprzyjającym dla rozwoju drożdżaków z rodziny Pityrosporum ovale. W efekcie dochodzi do nasilenia stanów zapalnych skóry, co skutkuje pojawieniem się nieestetycznych płatków. Łupież suchy powstaje najczęściej u osób młodych - zwykle takich, które nie ukończyły jeszcze dwudziestego roku życia. Niemniej jednak nie jest to warunek konieczny. Warto bowiem wiedzieć, że istnieje wiele przypadków, gdy łupież suchy pojawia się u osób starszych. Powstawanie łupieżu wiąże się również ze skłonnością do przetłuszczania skóry głowy. Niekiedy jednak osoby ze skórą suchą narzekają na występowanie nieestetycznej przypadłości, co jest związane ze skłonnością do większych podrażnień.

Skąd się bierze łupież łojotokowy?

Tym, co charakterystyczne dla łupieżu tłustego jest fakt, że białe płatki nie sypią się z głowy. Można więc powiedzieć, że jest mniej widoczny. Nie oznacza to jednak, że nie jest uciążliwy. Przypadłość ta objawia się występowaniem żółtych łusek, które są nasiąknięte łojem. Dość trudno je oderwać od skóry. Bardzo często bywa tak, że łupież łojotokowy powstaje na skutek przekształcenia się łupieżu suchego. Dochodzi do tego najczęściej u osób powyżej dwudziestego roku życia. Dotyka znacznie częściej mężczyzn niż kobiety. Warto mieć świadomość, że łupież łojotokowy, podobnie jak łupież zwykły (tym bardziej, że najczęściej jest właśnie jego następstwem), wywoływany jest przez drożdżaki.

Skąd się bierze łupież pstry?

Łupież pstry, podobnie jak łupież zwykły i łojotokowy, wywoływany jest przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale (znane także jako Malassezia furfur). Zwykle do jego powstawania dochodzi na skutek pośredniego kontaktu. Oznacza to w praktyce tylko tyle, że drożdżakami można zarazić się od innej osoby, używając jej szczotki do włosów, grzebienia, nakryć głowy - oczywiście pod warunkiem, że osoba ta jest chora. Warto jednak mieć świadomość, że łupież pstry czyha na nas także w salonach fryzjerskich oraz solariach. Jest to spowodowane tym, że w niektórych salonach (niestety tak zdarza się dość często) narzędzia nie są odpowiednio dezynfekowane albo nie są dezynfekowane wcale. Dlatego, wybierając się do fryzjera, dobrze decydować się na renomowane zakłady. Warto wiedzieć także, iż drożdżaki bardzo chętnie bytują na tłustym podłożu. Dlatego też prawdopodobieństwo rozwoju łupieżu pstrego (szczególnie skóry głowy) zwiększa się, gdy nie myjemy zbyt często włosów. Także noszenie nieprzewiewanych ubrań może odpowiadać za powstawanie łupieżu pstrego (szczególnie na klatce piersiowej).

Skąd się bierze łupież różowy Giberta?

Nie jest to już taki typowy łupież, jednak - ze względu na swoją nazwę, warto o nim wspomnieć. Warto mieć świadomość, że jest to choroba skórna - na szczęście występująca bardzo rzadko. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na kończynach oraz tułowiu. Przyczyny łupieżu różowego Giberta nie zostały do końca poznane. Warto jednak wiedzieć, że do czynników sprzyjających powstawaniu przypadłości zalicza się: infekcje bakteryjne, przyczyny psychogenne, choroby autoimmunologiczne. Istnieją także przypuszczenia, że łupież różowy Giberta wywołują specyficzne wirusy. Mając świadomość tego, skąd się bierze łupież, można zrobić wszystko, by nie dopuścić do jego powstawania. Jeśli jednak na akcje profilaktyczne jest już za późno, dobrze jest zastosować odpowiednie metody leczenia.

www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.candida-albicans.org www.skorne-choroby.pl